Bursa Su Kaçağı Tespiti - 0532 312 03 98 - Kaçak Tespiti Aloğlu Ticaret

Su Kaçağı Oluşma Sebepleri Nelerdir?

Su kaçaklarının oluşma sebepleri bir çok farklı nedenle olabilmektedir. Başlıca su kaçağı sebeplerini aşağıda sıraladık.

Su Tesisatlarının bağlantı noktalarının hatalı montaj yapılması

Su tesisat borularının deforme olması, eskimesi, yıpranması veya çürümesi

Su tesisat boruların darbe alması

Su tesisat borularının tıkanması

Su kaçağı tesisatınızın geçtiği her alanda oluşabilmektedir. Ufak bir sızıntı şeklinde başlayan su kaçakları zamanla ciddi oranda bir kaçağa dönüşmektedir. Temiz su borularında oluşabilecek kaçaklar daha kolay halledilebilir olsa da, pis su borularında oluşabilecek su kaçağı işlemleri daha sorunlu olmaktadır.

Problemli Tesisatlar her evde ve iş yerlerinde tesisat sahibinin hayatını zorlaştırır.Bu sorunları yaşamamak için oldukça uzun ömürlü, kaliteli ve sağlam borular üretilmektedir.

Ancak eski yapılarda eski malzemelerin kullanılması veya malzemelerin eskimesinden dolayı ve yeni yapılan binalarda da uygulama hatalarından dolayı boru bağlantılarında ve boru yüzeylerinde çatlama, kırılma, contalama hataları gibi bir çok nedenden dolayı kaçaklar yaşanabilir.

Tesisatlardaki su kaçağının nedenleri arasında tesisatta bulunan soğuk su borusu, sıcak su borusu ya da atık su gider borusundan kaynaklanabiliyor. Soğuk su gider borularında meydana gelen kaçaklar kaynak bölgelerinde aşırı basınç oluşması sonucunda yaşanıyor.

 

Tesisatlardaki su kaçaklarının usta hatası ya da kullanılan malzeme hatasından olup olmadığının en iyi tespiti tesisat yapıldıktan sonra en az 24 saat boruların içerisinde basınçlı su bulundurulması ayrıca banyo seramiklerini yapmaya gelen usta seramikleri büyük bir dikkat ve özenle yapmalı. Bu gibi önlemler banyolardaki su kaçağı ihtimalini büyük ölçü de azaltıyor.
Tesisatlardaki su kaçağı tespiti günümüzde akustik dinleme cihazları veya kameralı sistem gibi gelişmiş cihazlarla yapıyı kırmaya gerek kalmadan yüzeysel dedektörlerle yapılabiliyor. Bu tespit esnasında ise suyun sızıntısına göre cihazlar kullanılıyor.